تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در کانادا

زمان مطالعه: 6 دقیقه

کانادا از مقصد‌های جذاب برای دانشجویان از سراسر جهان است. استقبال دانشجویان خارجی از فرصت تحصیل در کانادا بسیار درخور توجه است. درصد بالایی از مردم کانادا تحصیلات دانشگاهی دارند و به تحصیلات اهمیت زیادی می‌دهند، دولت کانادا نیز با درنظر گرفتن تسهیلات و امکانات مناسب برای دانشجویان، بهترین فضا را برای تحصیل دانشجویان، از جمله دانشجویان خارجی به وجود آورده است. در ادامه به توضیح درباره تحصیل در کانادا و تحصیل داروسازی در کانادا می پردازیم.

تحصیل در کانادا

آیا می‌توان گفت کانادا مقصدی مناسب برای تحصیل است؟ جواب این سوال تنها با کمی تحقیق مشخص می‌شود. کانادا کشوری چند فرهنگی است که به دانشجویان از همه نقاط دنیا فرصت تحصیل و زندگی می‌دهد. علاوه ‌بر آن کانادا کشوری امن برای افراد مهاجر است. شهر‌های تورنتو و ونکوور از امن‌ترین شهر‌ها برای زندگی و تحصیل هستند، به همین دلیل کانادا به انتخاب اول بسیاری از دانشجویان تبدیل شده است.

چرا باید در کانادا تحصیل کنیم؟

چرا باید در کانادا تحصیل کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که تحصیل در کانادا را به انتخاب هوشمندانه‌ای تبدیل می‌کند، از جمله این دلایل:

 1. کانادا به تحصیل و آموزش اهمیت زیادی می‌دهد. دانشجو بودن در کانادا تجربه ارزشمندی است، کانادا با بیش از نیمی از مردم تحصیل‌کرده، به باسواد‌ترین کشور جهان تبدیل شده است.
 2. کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا از برترین مراکز آموزشی بین‌المللی هستند. بهترین دانشجوها از سراسر جهان در بهترین دانشگاه‌های جهان به برترین‌های رشته خود تبدیل می‌شوند. دانشجویان فرصت تحصیل و کسب تجربه در کنار افراد نخبه را خواهند داشت.
 3. تنوع مراکز آموزشی در کانادا به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا متناسب با هدف خود، دانشگاه، کالج، پلی‌تکنیک و مدارس حرفه‌ای و پیشرفته را انتخاب کنند.
 4. مدرک مراکز آموزشی کانادا از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در درجات عالی در زمینه موردنظر خود مشغول به کار شوند.
 5. کانادا کشوری چند فرهنگی است که افراد را با فرهنگ متفاوت به ‌راحتی در خود می‌پذیرد و به دانشجویان بین‌المللی اطمینان می‌دهد که در محیطی امن، پویا با امکاناتی برابر مشغول به تحصیل شوند.

رشته داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در کانادا به فراگیری دروس شیمی، بیوشیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی سلولی، ژنتیک و بیوفیزیک تقسیم می‌شود. دانشجویان رشته داروسازی می‌توانند در برخی دانشگاه‌ها تخصص مورد علاقه خود را در مقطع کارشناسی انتخاب کنند و یا یک پایان‌نامه را دنبال کنند. با انتخاب زمینه تحقیقاتی موردنظر می‌توانند تحقیقات بیشتر را در مقطع کارشناسی ارشد دنبال کنند.

لیسانس داروسازی کانادا برای دانشجویان بین ‌المللی

لیسانس داروسازی کانادا برای دانشجویان بین ‌المللی

نیاز کانادا به نیروی متخصص در بخش داروسازی و بهبود وضعیت سالمندان که جمعیت زیادی را تشکیل می‌دهند باعث شده میزبان دانشجویان زیادی از سراسر دنیا باشد. ویروس‌ها و باکتری‌های جدیدی که هر روزه سلامت بشر را تهدید می‌کنند نیاز به تربیت نیروی ماهر برای تامین داروها و مکمل‌ها را دو چندان کرده است. به همین دلیل تحصیل در مقطع لیسانس کانادا از ارزش بالایی برخوردار است.

دانشجویان بین‌المللی علاقه زیادی دارند تا دوره لیسانس داروسازی را در خود کانادا طی کنند. با گذراندن دوره لیسانس در کانادا علاوه ‌بر آن که از امکانات آموزشی و رفاهی سطح بالایی برخوردار می‌شوند، می‌توانند بعد از پایان لیسانس تحصیلات عالی خود را به ‌راحتی در کانادا ادامه دهند. مدرک لیسانس داروسازی از دانشگاه‌های برتر کانادا به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا هر نقطه دیگری از جهان را برای تحصیلات عالی خود انتخاب کنند.

مدت‌ زمان تحصیل داروسازی در کانادا

مدت ‌زمان داروسازی در مقطع لیسانس 4 سال است که مراکز آموزشی برتری برای این رشته در نظر گرفته شده است. دانشگاه‌های کانادا امکانات ویژه‌ای را در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهند از جمله بورسیه تحصیلی، فاند داروسازی کانادا برای همه دانشجویان در سطح جهانی است تا در هزینه تحصیل صرفه‌جویی شود.

دانشجویان داروسازی در کانادا، طی مدت 4 ساله تحصیل مباحثی چون: دوز داروها، تولید دارو، ایمنی بیمار و تداخل داروها و تاثیرات آن بر موجودات زنده را در این دوره علمی کاربردی فرا می‌گیرند. دانشجویان علاقه‌مند به این رشته، پس از پایان تحصیلات عالی می‌توانند شغلی با حقوق 75000 تا 77000 دلار در سال پیدا کنند.

تحصیلات تکمیلی دارو سازی در کانادا

با مدرک کارشناسی داروسازی نمی‌توانید به‌ عنوان داروساز در این کشور فعالیت کنید. برای ورود به این عرصه شغلی باید آزمون ملی داروسازی کانادا را که به دو زبان فرانسوی و انگلیسی برگزار می‌شود را با موفقیت پشت سر بگذارید و بعد از آن وارد دوره کارآموزی شوید.

برای تحصیل در مقطع ارشد داروسازی باید مدرک لیسانس خود را در یکی از مراکز معتبر آموزشی کانادا دریافت کرده باشید، در غیر این صورت مدرک لیسانس شما معادل‌سازی می‌شود و باید به تایید شورای اعتبار بخشی داروسازی کانادا برسد. متقاضیان باید 2 سال آخر تحصیل خود 75 درصد کل نمره را دریافت کرده باشند و حداقل 2 سال سابقه کار در این حرفه را در کارنامه خود داشته باشند.

بهترین دانشگاه ‌های کانادا برای تحصیل در رشته داروسازی

بهترین دانشگاه ‌های کانادا برای تحصیل در رشته داروسازی

برخی از دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس، نمرات پایان دوره تحصیلی را مدنظر قرار می‌دهند که دانشجو باید 70 درصد نمره کل را دریافت کرده باشد. دروس ریاضی، فیزیک، شیمی یا زیست‌شناسی نیز دروسی هستند که دانشجو باید به‌ عنوان دروس اصلی گذرانده باشد. تسلط بر زبان انگلیسی از شروط اصلی پذیرش دانشجوی بین‌المللی است. لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا به شرح زیر است:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه وسترن انتاریو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)
 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مک مستر

پذیرش در دانشگاه ‌های کانادا

برای پذیرش در دانشگاه کانادا باید مطابق با سیستم مخصوص دانشگاه موردنظر خود عمل کنید. برای آگاهی از نحوه اپلای بهتر است وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود را مطالعه کنید. برای این که شانس پذیرش خود را در دانشگاه بیشتر کنید چند دستور‌العمل وجود دارد که بهتر است انجام دهید. برخی از مراکز آموزشی کانادا دوره‌های آموزشی را برگزار می‌کنند که به دانشجویان پیش از ورود به مقطع تحصیلی موردنظر آمادگی لازم را می‌دهند، پس شرکت در این دوره‌ها را فراموش نکنید. دوره‌های کسب آمادگی این فرصت را می‌دهد که خود را در رشته تحصیلی امتحان کنید تا از تصمیم خود مطمئن شوید.

شما نیاز دارید تا ثابت کنید که زبان انگلیسی شما به‌ قدری خوب است که برای شرکت در سخنرانی‌ها و کلاس درس مشکلی نخواهید داشت، بنابراین شرکت در دوره‌های تقویتی زبان انگلیسی و دریافت مدرک زبان معتبر از الزامات اساسی است که قبل از اقدام به اپلای باید انجام دهید. مدارک معتبری که مورد قبول دانشگاه‌های کانادا هستند:

 • PTE آکادمیک
 • تافل
 • آیلتس
 • C1 Advanced یا C2 Proficiency

مدارک موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه ‌های کانادا

اولین قدم برای پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی، تکمیل مدارک و موردنیاز و ارسال آن به مسئولان مربوطه است. از جمله اسناد الزامی دانشگاه‌ها:

 • تکمیل فرم درخواست
 • ریز نمرات سال‌های تحصیلی
 • نمرات آزمون مهارت زبان
 • ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

پس از تایید و کسب پذیرش دانشگاه، قدم بعدی اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا حدود 150 دلار است. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از مراکز آموزشی معتبر کانادا
 • نوشتن بیانیه هدف
 • 2 قطعه عکس با سایز استاندارد پاسپورت
 • معاینه پزشکی مهاجرت
 • ارائه گواهی تمکن مالی به‌اندازه 1000 تا 11000 دلار کانادا که می‌تواند در قالب صورت‌ حساب بانکی، نامه وام یا نامه بورس تحصیلی باشد
 • کسب نمره موردنیاز در آزمون زبان انگلیسی
 • نوشتن انگیزه نامه

بورسیه تحصیلی کانادا

دولت کانادا سهمیه بورسیه متعددی را در نظر گرفته که از دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای دریافت این بورسیه‌ها تلاش کنند. از جمله بورسیه‌های تحصیلی کانادا می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی فارغ‌التحصیلی کانادا که مختص به دانشجویان پزشکی است
 • بورسیه کینگ مکنزی که دانشجویان پزشکی را شامل نمی‌شود
 • بورسیه SSRHC که بین 18000 تا 40 هزار دلار ارزش دارد
 • بورسیه CGS که 50 هزار دلار ارزش دارد و دانشجویان مقطع دکتری و تخصص پزشکی را شامل می‌شود
 • بورسیه تحصیلی دلتا که تنها زنان دانشجو خارجی را شامل می‌شود

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

شهریه دوره 4 ساله لیسانس داروسازی در کانادا حدود 22443 تا 54848 دلار کانادا و متوسط هزینه زندگی در کانادا 21000 دلار در سال است. هزینه ارسال درخواست به دانشگاه موردنظر بین 75 تا 200 دلار کانادا است. علاوه بر آن هزینه درخواست ویزا با 235 دلار، آزمون تافل 75 تا 200 دلار، بیمه سلامت حدود 13084 دلار، آزمون آیلتس 242 تا 250 دلار و بلیت هواپیما با 589 تا 1832 دلار از هزینه‌های پرداختی دانشجویان بین‌المللی است.

تحصیل در رشته داروسازی کانادا مزیت‌های زیادی به همراه دارد. شما با تحصیل در کانادا فرصت شغلی و تحصیلی در سطح جهانی پیدا می‌کنید، با لیسانس داروسازی کانادا می‌توانید در هر کجای دنیا به ‌راحتی تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهید. ادامه تحصیل در رشته داروسازی فرصت شغلی متعددی پیش‌روی شما قرار می‌دهد. کانادا همچنین فاند تحصیلی داروسازی را هر ساله برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up