گپ تحصیلی

گپ تحصیلی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر شما هم در دسته افرادی قرار گرفته اید که شرایط ادامه تحصیل را نداشتید، ناگزیر شدید مدت کوتاهی را به امور دیگری اختصاص بدهید و بعد از گذشت زمانی خواستار مهاجرت تحصیلی هستید؛ می توانید جهت کسب اطلاعات عبور از این مرحله و اطلاع از شرایط پذیرش دانشگاه ها این مقاله از داوین گشت را مطالعه کنید. اصطلاح گپ تحصیلی شامل دانشجویانی می شود که بین تحصیلات خود زمانی را صرف امور دیگری می کنند یا بین دو مقطع تحصیلی فاصله می اندازند.

دانشگاه های کشورهای توسعه یافته، نسبت به موضوع گپ تحصیلی بسیار حساس هستند به طوری که دانشجویان دارای گپ تحصیلی بالا را رد می کنند. دلیل این سختگیری ها، از یاد بردن مباحث مربوطه است که البته با توجه به تایم و شرایط گپ تحصیلی شرایط پذیرش تغییر پیدا می کند‌.

سقف مورد قبول گپ تحصیلی

سقف مورد قبول گپ تحصیلی

پذیرش دانشجو با دارا بودن دلایل موجه، با گذشت ۲ تا ۳ سال پس از اخذ مدرک دیپلم، ۵ سال پس از اخذ مدرک کارشناسی امکان پذیر بوده و برای مقطع دکترا، تفاوت چندانی ندارد و در صورت اخذ سابقه کاری و یادگیری زبان می توانید در هر سنی که هستید وارد بهترین دانشگاه ها شوید. جهت جلب رضایت دپارتمان دانشگاه، علاوه بر دارا بودن شرایط و ضوابط بایستی با توجه به شرایط خود، دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنید. مثلا اگر بیش از ۳ سال در مقطع دیپلم و بیش از 5 سال در مقطع کارشناسی بین تحصیلات خود وقفه انداخته اید دانشگاهی را انتخاب کنید که به موضوع گپ تحصیلی حساسیت چندانی نشان نمی دهد.

در برخی مواقع امکان دارد سفارت با دلایل گپ تحصیلی شما موافقت کند. اما دپارتمان دانشگاه مورد نظرتان دلایل شما را قبول نکرده و رد کند. البته از عوامل بسیار مهم در عدم پذیرش، سن و تعداد بالای متقاضیان دانشگاه های معتبر است و گپ تحصیلی بیش از ۶ سال سبب عدم پذیرش در اکثر کشورها می شود. مسیر عبور از مرحله گپ تحصیلی بسیار دشوار است.

در چه شرایطی می توانید با داشتن گپ تحصیلی بالا، شانس خود را برای ورود به دانشگاه های معمولی بالا ببرید؟

  • معدل بالا و ارائه سابقه تحصیلی و کسب نمرات برتر آزمون های بین المللی
  • سابقه کار و تدریس
  • توصیه نامه معتبر از استاد درباره با رشته مربوطه
  • پروژه های پژوهشی
  • مدرک زبان (آیلتس، تافل و جی آر آی)
  • شرکت در همایش ها و سمینارهای مربوط به رشته
  • وضعیت مالی مناسب برای ادامه تحصیل و زندگی
  • دلایل قانع کننده برای گپ تحصیلی
  • گواهی تمکن مالی
  • توجیه سفارت

دلایل موجه گپ تحصیلی برای ورود به دانشگاه ها

دلایل موجه گپ تحصیلی

با این که دیدگاه های دانشگاه های مختلف کشور در رابطه با گپ تحصیلی متفاوت است اما همواره تاثیر منفی خود را به همراه خواهد داشت‌. در پذیرش شما به هیچ عنوان بی تاثیر نخواهد بود. اگر گمان می کنید که دلایل موجه برای گپ تحصیلی خود را ندارید، سعی کنید از دانشگاه های کشوری که شرایط شما را می پذیرند، درخواست ادامه تحصیل داشته باشید. از جمله این کشورها می توان به سنگاپور، لهستان، موریس، مجارستان، قبرس و لتونی اشاره نمود.

ازدواج

در صورتی که متاهل بوده و گپ تحصیلی یک یا دو ساله داشته باشید، با شرح مختصری از وضعیت تاهل خود از جمله عدم امکانات پس از ازدواج، مشکلات خانوادگی، امور روزمره و شرایط حاکم بر زندگیتان، می توانید گپ تحصیلی خود را موجه سازید.

مدرک معتبر زبان

یادگیری و اخذ مدرک کشور مورد نظرتان گام مثبتی برای پذیرش شما به شمار می رود. همچنین قابل ذکر است که می توانید در زمانی که بین دو مقطع تحصیلی وقفه می اندازید، مشغول یادگیری زبان های متعدد و اخذ مدرک هایی چون (آیلتس، تافل، جی آر آی) شوید.

پروژه های تحقیق و پژوهش

انجام پروژه های علمی پژوهشی، نگارش مقاله و تحقیقات در رشته مرتبط، می تواند تاثیر بسیار مثبتی را در رزومه شما ایجاد کند. بنابراین از یادگیری زبان سر باز نزنید.

کار

با صرف زمان خود جهت رسیدگی به شغل مرتبط با رشته تحصیلی نیز می توانید دلیل موجه دیگری برای گپ تحصیلی خود ایجاد کنید. البته اگر بتوانید دلیل ضرورت انجام کار خود را هم اثبات کنید، قطعا کمک شایانی به پذیرش خود کرده اید.

روش های عبور از این مرحله

روش های عبور از گپ تحصیلی

بیماری خاص

گاهی ممکن است به دلیل اتفاق ناگواری که برایتان رخ می دهد از ادامه تحصیل باز بمانید. به دلیل آسیب های روحی و جسمی وارد شده، پس از آن نتوانید به فعالیت خود در هر زمینه ادامه بدهید. در این شرایط حتی با وجود گپ تحصیلی و ایجاد وقفه در تحصیل، می توانید با ارائه مدارک معتبر پزشکی این امر را به اثبات برسانید. البته قابل توجه است که مدارک شما توسط پزشک مورد نظر سفارت بررسی می گردد.

ارائه مدارک دوره و کارگاه ها

اگر هنگام وقفه تحصیلی به یادگیری مباحث مربوط به رشته خود و اخذ مدرک معتبر از موسسات و بنیادها بروید، می توانید عدم دوری خود از فضای آکادمیک را به اثبات رسانده و تاثیر مثبتی در دیدگاه دپارتمان به دلیل افزودن دانش جدید به خودتان را داشته باشید. (تاریخ اخذ این مدارک حتما باید هنگام شروع وقفه تحصیلی باشد)

سربازی آقایان

طبق قوانین، آقایان پس از اخذ مدرک دیپلم و عدم ادامه تحصیل بایستی پس از رسیدن به سن 18 سالگی، به مدت ۲۴ ماه دوره خدمت سربازی خود را بگذرانند. سپس می توانند مجددا به فعالیت درسی خود ادامه دهند. این فرآیند، از دلایل موجه و قابل قبول است. تنها پس از اثبات دوره گذرانده می توانید جهت ادامه فرآیند تحصیلی از آن بهره ببرید.

راهکارهای گذر از مرحله وقفه تحصیلی

باردار بودن بانوان

اگر خانومی در هنگام تحصیل بوده و سپس به دلیل باردار شدن بین تحصیلات خود وقفه بیاندازد، می تواند پس از مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر و بررسی میزان گپ تحصیلی مورد قبول، جهت ورود به دانشگاه دلخواه خود اقدام نماید.

پذیرش گپ تحصیلی کشورهای مختلف

کانادا

محبوبیت ویزای کانادا بسیار مشهود می باشد و مهاجران علاقه بسیاری به اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارند. دانشگاه های کانادا هم به دلیل رقابت بالای دانشجویان، اقدام به پذیرش دانشجویانی می کنند که فاقد گپ تحصیلی هستند و یا نهایتا وقفه تحصیلی آنان 3 سال می باشد.

آلمان

به دلیل عضویت این کشور در بین کشورهای عضو شنگن، دارا بودن شرایط رایگان تحصیلی برای دانشجویان، ویزای معتبر و وضعیت اقتصادی مطلوب، حساسیت این کشور به موجب برخورداری از این مزیت ها، نسبت به گپ تحصیلی بیشتر از سایر کشورها بوده است. حداکثر گپ تحصیلی مورد قبول سفارت و دپارتمان دانشگاه های این کشور 5 سال می باشد.

انگلیس

قرار گرفتن دانشگاه های بسیار معتبر و معروف جهان مانند دانشگاه کمبریج و آکسفورد در انگلیس سبب افزایش تعداد دانشجویان مهاجر شده است. حداکثر گپ تحصیلی مورد قبول برای سفارت و دپارتمان دانشگاه های این ‌کشور 3 سال می باشد. اهمیت قابل توجه دانشگاه ها به موضوع گپ تحصیلی موضوعی واضح و روشن بوده که تمامی علاقه مندان به تحصیل باید در مسیر هدفی که دارند به این موضوع توجه کنند. در صورت علاقه مند بودن به ادامه تحصیل، از ایجاد وقفه بی دلیل خودداری کرده و در مسیر رسیدن به خواسته های خود گام بردارند.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up