STUDY PERMIT یا اجازه تحصیل چیست؟

اجازه تحصیل یا Study Permit چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال تحصیل در کشور دیگری هستند، اخذ ویزای دانشجویی بخشی ضروری از فرآیند درخواست است. بالاخره اگر ویزا نداشته باشید نمی‌توانید وارد کشور مقصد شوید چه برسد به تحصیل ‌کردن. با این‌ حال، ویزا تنها مدرک مهمی نیست که دانشجویان بین‌المللی برای شروع تحصیل به آن نیاز دارند. اجازه تحصیل این امکان را می‌دهد تا یک فرد خارجی که مطالعه در موسسات آموزش تعیین شده در کانادا را انتخاب کرده است، به‌ آسانی به ادامه تحصیل بپردازد. مشکل این است که بسیاری از افراد از اصطلاحات “ویزای دانشجویی” و “مجوز تحصیلی” به‌ جای یکدیگر استفاده می‌کنند. در واقع، آن‌ها دو چیز متفاوت هستند! در ادامه این مقاله ما درباره اجازه تحصیل یا (study permit) و شرایط اخذ آن و تفاوت آن با ویزای دانشجویی به طور مفصل صحبت می‌کنیم.

اجازه تحصیل چیست؟

اجازه تحصیل چیست؟

مهم‌ترین امر غیر از ورود به کشور مورد نظر شما، اخذ اجازه تحصیل است. جدا از برخی شرایط خاص، برای تحصیل در کانادا به اجازه تحصیل نیاز دارید. برای درخواست مجوز خود، باید توسط یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی در کانادا پذیرفته شده باشید و باید بتوانید مدرکی ارائه دهید که:

  • نشان دهد شما بودجه کافی برای پوشش شهریه، هزینه‌های زندگی، حمل‌ونقل و سایر هزینه‌ها را در مدت زمانی که در کانادا زندگی می‌کنید از طریق (صورت ‌حساب بانکی، مدرک تحصیلی، صورت‌ حساب بانک والدین و…) دارید
  • شما یک شهروند مطیع قانون هستید و سابقه کیفری ندارید (تاییدیه پلیس از کشور محل اقامت خود)
  • شما در سلامت کامل هستید (سوابق پزشکی)
  • پس از اتمام تحصیلات خود، کانادا را ترک خواهید کرد

به یاد داشته باشید که تا آنجا که ممکن است برای مجوز خود اقدام کنید. اگر بدون اجازه تحصیل می‌خواهید وارد کانادا شوید، ممکن است اجازه ورود به این کشور را نداشته باشید. همچنین عاقلانه است که در صورت وجود هرگونه تغییر در قانون یا موارد دیگری که باید قبل از ورود به کانادا در نظر بگیرید، با وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا مشورت کنید.

هنگامی که برای این موضوع خود درخواست می‌کنید، از شما خواسته می‌شود که مدرکی مبنی بر حمایت پولی، مانند حمایت والدین، حمایت مالی شرکت یا شکل دیگری از تامین مالی ارائه دهید. این مدرک می‌تواند شامل بورسیه‌هایی باشد که تعدادی از دانشجویان بین‌المللی از آن به ‌عنوان راهی برای پرداخت هزینه‌های خود استفاده می‌کنند. در حالت ایده‌آل، باید قبل از درخواست مجوز خود درخواست دهید و تاییدیه بودجه خود را دریافت کنید.

فرق ویزا و اجازه تحصیل

فرق ویزا و اجازه تحصیل

برای بسیاری از افراد که برای اولین ‌بار در فرآیند مهاجرت به کانادا قدم گذاشته‌اند این سوال یک نقطه سردرگمی رایج است. درک تفاوت بین ویزا و اجازه تحصیل برای هر کسی که به ‌عنوان دانش‌آموز یا دانشجو به کانادا می‌آید مهم است. زیرا اسناد متفاوتی هستند که به شما اجازه انجام کارهای مختلف را می‌دهند. در صورت رعایت ‌نکردن شرایط ویزا، اجازه تحصیل شما غیرقانونی است. می‌تواند عواقبی را به همراه داشته باشد که ممکن است بر توانایی شما برای سفر به کانادا و یا ماندن در کانادا تاثیر بگذارد.

به همین دلیل است که در این مقاله تفاوت‌های بین ویزا و اجازه تحصیل را توضیح می‌دهیم. به شما کمک می‌کنیم تا بفهمید برای تحصیل قانونی در کانادا به چه چیزهایی نیاز دارید. ویزا توسط دولت کانادا صرفا به این منظور صادر می‌شود که به شما امکان سفر و ورود به کشور یا عبور از فرودگاه کانادا را بدهد. این یک برچسب فیزیکی است که در داخل پاسپورت شما قرار می‌گیرد. شامل نام، تاریخ تولد و سایر اطلاعات مانند این که آیا شما کارگر، دانشجو یا بازدیدکننده هستید، کجا صادر شده است، چه زمانی صادر شده است می‌باشد.

صرفا فقط با ویزا می توان تحصیل یا کار کرد؟

ویزا، به‌خودی‌خود، حق کار یا تحصیل در کانادا نیست. این فقط به شما اجازه می‌دهد تا به طور قانونی وارد کشور شوید حتی اگر روی آن نوشته شده باشد کارگر یا دانشجو. لازم است بدانید که بدون ویزای معتبر، در صورت خروج از کانادا، حتی اگر مجوز کار یا تحصیل معتبر داشته باشید، اجازه ورود مجدد نخواهید داشت.

در صورتی ‌که اجازه تحصیل یا study permit یک سند جداگانه است که شامل اطلاعات بیشتری در مورد کارهایی که می‌توانید و نمی‌توانید در کانادا انجام دهید و مدت زمانی که می‌توانید به‌ عنوان دانشجو در این کشور بمانید، می‌باشد. بسته به نوع مجوزی که دارید، می‌تواند شامل هرگونه محدودیت یا شرایطی برای محل تحصیل باشد.

شما باید بتوانید بدون توجه به نوع ویزای خود، اجازه تحصیل را به مدرسه یا دانشگاه خود نشان دهید. از سوی دیگر، اجازه تحصیل به‌خودی‌خود به شما اجازه ورود یا ورود مجدد به کشور را نمی‌دهد. ویزا برای تکمیل این فرآیند موردنیاز است.

چه مدت طول می‌ کشد تا اجازه تحصیل کانادا را دریافت کنید؟

پس از درخواست اجازه تحصیل در کانادا، ممکن است مجبور شوید تا 90 روز منتظر بمانید. اگر به تصمیم سریع‌تری نیاز دارید، می‌توانید از طریق Student Direct Stream درخواست دهید، جایی که پردازش می‌تواند در حدود 20 روز انجام شود.

مدت‌ زمان اعتبار اجازه تحصیل

مدت‌ زمان اعتبار اجازه تحصیل

اجازه تحصیل معمولا برای طول برنامه تحصیلی شما به‌ اضافه 90 روز اضافی معتبر است. این 90 روز به شما امکان می‌دهد برای ترک کانادا یا درخواست تمدید اقامت خود آماده شوید. در ادامه به بررسی شرایط دیگر می‌پردازیم.

1. در حال گذراندن دوره ‌های پیش ‌نیاز هستید

اگر مدرسه و یا دانشگاه از شما بخواهد قبل از پذیرش در برنامه اصلی دوره‌هایی را بگذرانید (شما قبولی مشروط دارید)، مجوز تحصیل شما برای طول آن دوره‌ها به‌ اضافه 1 سال معتبر خواهد بود. هنگامی که در برنامه اصلی پذیرفته شدید، باید برای تمدید اقامت خود به‌ عنوان دانشجو اقدام کنید.

2. پس از انقضای اجازه‌ی تحصیلی، تحصیلات خود را تمام کنید

اگر دوره‌های خود را قبل از تاریخ درج شده در اجازه تحصیل خود به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود به ‌عنوان دانشجو اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، باید تحصیل را متوقف کنید و کانادا را ترک کنید.

3. قبل از انقضای اجازه‌ی تحصیلی تحصیلات خود را تمام کنید

اگر تحصیلات خود را زودتر تمام کنید، بدون توجه به این که چه روزی در اجازه تحصیلی درج شده باشد، مجوز شما بیشتر از 90 روز پس از اتمام تحصیلات، معتبر نخواهد بود. شما تحصیلات خود را در تاریخی به پایان رسانده‌اید که مدرسه یا دانشگاه برای اولین‌ بار از طریق نامه پایان کار، ریز نمرات، مدرک یا دیپلم به شما اطلاع می‌دهد. شما باید مدرکی دال بر تاریخی که مدرسه یا دانشگاه به شما اطلاع می‌دهد، یا تاریخی که مدرک، دیپلم یا گواهینامه خود را دریافت می‌کنید، ارائه دهید. اگر مدرکی ندارید، باید از اولین تاریخ صدور در سند استفاده کنید.

مدارک موردنیاز برای دریافت اجازه تحصیل

  • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا
  • اثبات ثبات مالی
  • اثبات تسلط به زبان انگلیسی
  • احراز و اثبات هویت
  • پاسپورت معتبر
  • انگیزه نامه

در آخر

اخذ اجازه تحصیل در کانادا برای تحصیل در این کشور ضروری است. این سند به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا تحصیلات خود را از یک موسسه آموزشی مشخص در کانادا دنبال کنند. اجازه تحصیل نباید با ویزای دانشجویی کانادا اشتباه گرفته شود. در جایی که مجوز تحصیل کانادا به شما اجازه تحصیل در کانادا را می‌دهد، ویزای دانشجویی کانادا به شما اجازه ورود و زندگی در کانادا را می‌دهد.

در این مقاله دریافتیم که درخواست برای اجازه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی قبل از رسیدن به کانادا ضروری است. تحصیل در کانادا رویای افرادی است که به دنبال چشم‌انداز شغلی عالی و زندگی با سطح بالا هستند. سالانه بیش از 100 هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل، کانادا را انتخاب می‌کنند. علاوه بر ارائه آموزش عالی، کانادا چیزهای بیشتری برای ارائه به دانشجویان بین‌المللی دارد. گرفتن اجازه تحصیل کانادا کار آسانی نیست و به کمک متخصصان واجد شرایط ویزای دانشجویی کانادا نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up